Piętnasta edycja „Ukraińskiego almanachu” to publikacja niezwykła z kilku powodów. Po pierwsze ukazuje się w dwudziestą rocznicę powstanie największej ukraińskiej organizacji Związku Ukraińców w Polsce, co narzuca perspektywę rozważań (o czym pisze Mirosław Czech, działacz społeczny, polityk, teraz znany publicysta). Po drugie, jest on niezwykły przez wybór autorów. Wśród nich znajdują się m.in., znane autorytety (prof. M. Łesiów, prof. R. Drozd, dr R. Wysocki, J. Hawryluk, J. Ihnaciuk, J. Hruckowian, dr A. Kolańczuk, dr E. Wiszka, М. Syrnyk). Oprócz nich piszą również znani autorzy z Ukrainy, np., dziennikarz R. Kabaczij, historyk І. Iljuszyn. Po trzecie, jest on niezwykły dzięki czasowej i terytorialnej perspektywie – autorzy „Almanachu”, to specjaliści w swoich dziedzinach, sięgają głębiej, aniżeli ostatnie dwadzieścia lat, poza terytorium Polski.
W publikacji, jak zwykle, nie brakuje ciekawych artykułów, ukazujących przeszłość – wydarzenia ukraińskiej historii, w tym te, które miały wpływ na teraźniejszość ukraińskości w Polsce, również epizody z przeszłości ziem ojczystych: Łemkowszczyzny, Nadsania, Podlasia. Nie zabrakło opowieści o dniach powszednich Ukraińców z akcji „Wisła” w okolicach Człuchowa.
Na łamach znalazły się również opowieści o losach konkretnych, zasłużonych dla społeczności ukraińskiej, osób. Czytelnikom szczególnie poleca się artykuł o Michale Kowalskim, jego prześladowaniach, a także recenzję książki, która opisuje losy Ukraińców Warmii i Mazur. Wspomina się również drogą Ukraińcom i Ukrainie postać Jacka Kuronia.
W „Almanachu” na 2010 r. czytelnik znajdzie nie tylko historię, ponieważ na jego łamach zamieszczono również artykuły o literaturze, muzyce i teatrze we współczesnej Ukrainie, ukraińskich twórców pióra z terytorium Polski, wiersze poetów.
Almanach to niezwykła publikacja – każdego roku inny, każdego roku ciekawy.
Redaktor: Jarosław Syrnyk
Rok wydania: 2010