W sprawach ważnych i trudnych występujemy z oświadczeniami lub odezwami, zapraszamy do rozmów i dyskusji podczas organizowanych przez nas wydarzeń. Z wybranymi oświadczeniami można zapoznać się tutaj.
Wśród ostatnich organizowanych przez nas dyskusji znalazły się:
- dyskusje i prezentacje realizowane w l. 2018-2019, m.in. wspólnie z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, wokół raportów “Mniejszość ukraińska i migranci z Ukrainy w Polsce. Analiza dyskursu”
- „Ukraińcy i Polacy, razem wobec wyzwań XXI wieku. Dziedzictwo Jacka Kuronia” (Lwów, VI 2018)
- „Ukraina dysydentów XX w. – Ukraina dzisiaj” – dyskusja z M. Marynowyczem (Warszawa XI 2018)
- „Mniejszość ukraińska w powiecie wałeckim 1947–2017. Obcy wśród swoich czy współobywatele?” (Wałcz, XI 2017)
- „Powojnie bez retuszu. Ukraiński aspekt” (Warszawa, VI 2017)
Ponadto, Przedstawiciel Związku uczestniczy w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych oraz Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP.
Inicjujemy zawieranie umów partnerskich między miastami Polski i Ukrainy.
Dążymy do wzajemnego szacunku między narodami ukraińskim i polskim, i przezwyciężania uprzedzeń, dlatego reagujemy na akty agresji skierowane przeciwko społeczności ukraińskiej: fizyczne – dewastacje ukraińskich upamiętnień i mogił oraz słowne – agresywne i ksenofobiczne wypowiedzi na forach internetowych i w mediach.
Informujemy o kolejnych przypadkach dewastowania ukraińskich upamiętnień podejmując temat na forum Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych (bezpośrednio), Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP (informując o poszczególnych sprawach posłów na sejm) czy w mediach.
W sprawach szczególnie niepokojących aktów agresji składamy wnioski na policję o podjęcie postępowania, zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a także wnioski do RPO o złożenie kasacji w sprawach karnych, w których odmówiono wszczęcia dochodzenia.
Jednym z ważniejszych przedsięwzięć w tym zakresie były realizowane w ostatnich latach projekty dot. monitorowania mowy nienawiści w sieci, oba zakończone publikacją raportów analizujących aktualny dyskurs. Projekty te były realizowane dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego. W ich ramach udokumentowaliśmy i opisaliśmy przykłady mowy nienawiści wobec Ukraińców, mające wpływ na szersze postrzeganie mniejszości ukraińskiej oraz migrantów z Ukrainy. Chodziło nam o ukazanie dość powszechnych zjawisk negatywnych, analizę potencjalnych zagrożeń dla mniejszości i migrantów, jak również o refleksję nad źródłami i skutkami tych zjawisk oraz ich prawnym kontekstem.
„Mniejszość ukraińska i migranci z Ukrainy w Polsce. Analiza dyskursu” (I Raport)
„Mniejszość ukraińska i migranci z Ukrainy w Polsce. Analiza dyskursu” (II Raport)