Wydanie zawiera materiały poświęcone zagadnieniom historycznym i czasom współczesnym.
Artykuły o tematyce historycznej są oparte na materiałach z archiwum sowieckich służb specjalnych. Czytelnik ma okazję zobaczyć oryginały materiałów archiwalnych, może przeczytać pojedyncze dokumenty ze spraw operacyjnych, notatki ze śledztw oraz inne materiały organów bezpieczeństwa.
O bardzo ciekawym projekcie włączenia powiatu bielskiego do URL w 1919 roku przez przedstawicieli Ukraińców z Podlasia, a także o dalszej historii tego społeczeństwa pisze dziennikarz z Białegostoku Sławomir Sawczuk. Kilka artykułów jest na temat stosunków polsko-ukraińskich, współpracy oraz rozbieżnościach. Autorzy przedstawiają różne aspekty i sposób widzenia stosunków dwustronnych, a także starają się dać wskazówki, jak miałby wyglądać wspólny dialog.
Pomijając kwestie związane z debatą na temat ustaleń wojennych między Ukrainą a Rosją, powrót 35 kremlowskich więźniów politycznych do Ukrainy jest jednym z kluczowych wydarzeń 2019 roku. Były obrońca Kremla Oleksandr Sushchenko, w rozmowie podkreśla, co powinni zrobić działacze zaangażowani w proces walki o uwolnienie więźniów ukraińskich, aby pomóc chronić Ukraińców pozostających w niewoli rosyjskiej.
Ponieważ w mediach polskich obecny stan rzeczy w Ukrainie, w porównaniu z poprzednimi latami, mówi się mniej, a zwycięstwo Wołodymyra Zełenskiego w wyborach prezydenckich w roku ubiegłym wielu zaskoczyło, czytelnicy „Almanachu Ukraińskiego” będą mogli przeczytać o jednej z technologii, które towarzyszyły kampanii wyborczej byłego komika. W artykule prof. socjologii Natalii Riabinskiej, opartym na studium treści popularnego ukraińskiego show komediowego „Weczirnij kwartał”, mowa jest o żartach politycznych z programu. Autorka pisze o tym, co i kogo w polityce ukraińskiej wyśmiewano i dlaczego humor polityczny w wykonaniu gospodarzy jest ważny dla zrozumienia „fenomenu Zełenskiego” w wiosennych wyborach 2019 roku.
„Almanach” krótko prezentuje również nowe publikacje, wydane zarówno w Ukrainie, jak i Polsce, które mogą zainteresować osoby interesujące się historią Polski, mniejszości ukraińskiej oraz byłymi i obecnymi wyzwaniami w stosunkach polsko-ukraińskich.
Redaktorka: Olga Popowicz
Rok wydania: 2020