Almanach Ukraiński 2021
Publikacja przybliża czytelnikom tematykę stosunków polsko-ukraińskich, historii i teraźniejszości, życia mniejszości ukraińskiej i migrantów z Ukrainy w Polsce, problemów politycznych i geopolitycznych naszego regionu, literatury, teatru i kina. Wśród autorów „Almanachu” są naukowcy, badacze, dziennikarze, publicyści i działacze społeczni, którzy na łamach publikacji dzielili się swoimi opracowa-niami, badaniami i własnymi projektami.
Czy w polsko-ukraińskich debatach historycznych można znaleźć porozumienie oraz co i dlaczego dzieli oba narody w takich debatach? Ukraiński historyk Leonid Zaszkilnyak, który od wielu lat uczestniczy w dialogu historycznym, odpowiada na te pytania w rozmowie z Wołodymyrem Mołodijem. Wątki historyczne stosunków pol-sko-ukraińskich XX wieku, a poszczególne wątki z historii Ukrainy przedstawiają materiały Magdaleny Gibiec, Andrija Kohuta, Jarosława Syrnyka i Marka Bohdana Kozubla. Czy kampania przedwyborcza Włodzimierza Mokrego, przedstawiciela mniej-szości ukraińskiej, jako kandydata do Sejmu w pierwszych częściowo wolnych wybo-rach w 1989 roku, była czymś wyjątkowym?
Jaki miała ona dalszy wpływ na procesy demokratyczne w Polsce, a w szczególności na mniejszość ukraińską? W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomoże czytelni-kowi wywiad Izy Chruslińskiej z Piotrem Tymą – jednym z członków ekipy wyborczej Włodzimierza Mokryego. Tekst Ołeksandra Szewczenki o Ukraince Annie Walentyno-wicz krótko podsumowuje to, co wiadomo o tej działaczce polskiej Solidarności we współczesnej Polsce i na Ukrainie. Autor śledzi zmiany w dyskursach i przedsta-wia swoją strategię popularyzacji pamięci o Walentinowicz na współczesnej Ukrai-nie.
Redaktorka: Olga Popowicz
Rok wydania: 2021