W tym sensie, dla podtrzymania tożsamości narodowej, językowej i kulturowej Dni Kultury Ukraińskiej są ważnym przedsięwzięciem, jeżeli chodzi o prezentację sztuki tradycyjnej. Nie wyczerpuje to jednak całości oferty imprezy, ponieważ od samego początku organizatorzy kładli duży nacisk na pokazanie mieszkańcom Szczecina współczesnych dokonań ukraińskich artystów znad Dniepru, Dniestru, Bugu czy Odry. Pokazy filmów (dokumentalnych i fabularnych), występy teatrów zawodowych (zwłaszcza awangardowych zespołów teatralnych), koncerty muzyki popowej, rockowej, punkowej i folkowej, wystawy plastyczne (nie tylko obejmujące dzisiejsze malarstwo ukraińskie, ale również grafikę, fotografię, ceramikę, rzeźbę, a także dzieła plastyczne związane z nowymi sposobami uprawiania sztuki jak instalacje czy hologramy, a nawet filatelistykę), panele dziennikarskie, naukowe i pisarskie – to wszystko działania skierowane do jak najszerszej publiczności, zarówno wywodzącej się z kręgu społeczności ukraińskiej, jak i dla zachodniopomorskich Polaków. Niezależnie od wieku i stopnia wiedzy o Ukrainie każdy może znaleźć coś dla siebie: wielbiciele muzyki estradowej, koneserzy sztuki współczesnej, miłośnicy teatru, zwolennicy klasyki literackiej, wystarczy jedynie ciekawość tego, co ma do przekazania kolejny rzeźbiarz, publicysta czy wokalista.
To cykliczna impreza, odbywająca się w sierpniowe dni na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, której celem jest prezentacja kultury ukraińskiej oraz dorobku mniejszości ukraińskiej w Polsce. To także swoiste forum polsko-ukraińskiej wymiany kulturalnej, miejsce poznania aktualnych trendów w kulturze ukraińskiej oraz sztuce. W trakcie dni odbywają się koncerty, wystawy, a także warsztaty artystyczne (garncarskie, tkackie, haftu, szkła artystycznego i in.), kiermasze rękodzieła artystycznego.
Dni Kultury Ukraińskiej są przedsięwzięciem, które Związek Ukraińców Polsce – Oddział w Szczecinie realizuje już od 1998 r. Prezentacja zjawisk typowych dla kultury ukraińskiej (muzyka ludowa i cerkiewna, malarstwo ikonowe, tradycyjne rzemiosła, tańce) ma służyć lepszemu (bo bezpośredniemu) poznaniu przez Polaków ich wschodnich sąsiadów. Wystawy fotograficzne dokumentują życie codzienne i świąteczne społeczności ukraińskiej. Jednocześnie jest to dla mieszkających na Pomorzu Zachodnim Ukraińców jedyna tak wielka możliwość bliskiego, wręcz namacalnego kontaktu z własnymi tradycjami, często jeszcze współcześnie kultywowanymi w kręgu rodziny. To również znakomita okazja do prezentacji sztuki przez artystów ukraińskich działających w Polsce: zespoły taneczne, chóry, grupy dziecięce i młodzieżowe. Dzięki pobytowi w Szczecinie mogą poznać innych wykonawców, nawiązać kontakty, dokonać porównań i wymienić doświadczenia z osobami pochodzącymi z innych regionów Polski oraz z Ukrainy.
Organizatorzy: Szczeciński Oddział ZUwP, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Opera na Zamku