Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „OSŁAWIANY” powstał w 1972 roku we wsi Mokre, na Podkarpaciu. Idea założenia zespołu była inicjatywą grupy miejscowej młodzieży pochodzenia ukraińskiego oraz kilku miejscowych społeczników. Na terenie zamieszkałym w większości przez mniejszość ukraińską zaistniała potrzeba stworzenia warunków do kultywowania i ochrony od zapomnienia kultury i tradycji swoich przodków. Zespół miał gromadzić miejscową młodzież, która na początku dla własnej rozrywki, a później w celu przygotowywania repertuaru scenicznego zaczęła spotykać się i odbywać regularne próby. Opieką instruktorską otoczył młodych artystów Eugeniusz Mohyła (dojeżdżający z Jasła), który był jednym z inicjatorów założenia, i który zgodził się zostać kierownikiem nowopowstałego zespołu. Pełnił tę funkcję przez wiele lat, przygotowując młodzież do występów na scenie. W ciągu tego czasu zespół „Osławiany”, który otrzymał swoją nazwę od przepływającej przez Mokre rzeki — Osławy, występował odnosząc pierwsze sukcesy i uznanie wśród publiczności.
Działając przy ówczesnym Ukraińskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym, a dzisiaj Związku Ukraińców w Polsce, zespół propaguje kulturę ukraińską w Polsce oraz za granicą.
Od 1991 roku zespół jest współorganizatorem „Święta Kultury Nad Osławą” w Mokrem, które jest ważnym wydarzeniem artystycznym na tym terenie, dzięki któremu mamy możliwość pokazania szerszemu gronu wielokulturową specyfikę regionu i efekty dotychczasowej pracy „Osławian”. Jest to także doskonała okazja do nawiązywania kontaktów z zapraszanymi przez nas zespołami z Polski, Ukrainy, Słowacji.
Obecnie funkcję kierownika zespołu pełni Marzena Onyszkanycz. Kierownikiem artystycznym jest Jarosław Maszluch.
Zespół „Osławiany” ma w swoim repertuarze pieśni i tańce z pogranicza Łemkowsko-Bojkowskiego, a także z Zakarpacia, Huculszczyzny, Zachodniej i Centralnej Ukrainy. W swoim dorobku zespół „Osławiany” ma również program Bożonarodzeniowy, na który składają się ukraińskie kolędy i pastorałki (szczedriwky). W 2006 roku zespół zrealizował z pomocą Cieszyńskiego Studia Teatralnego spektakl „Dobosz” na podstawie wielkiego eposu huculskiego „Na wysokiej połoninie” Stanisława Vincenza.
Z okazji Jubileuszu 45-lecia zespołu, w 2017 r. wydana została broszura opisująca jego historię. Powyższy tekst pochodzi z tej publikacji. Autor tekstu: Jarosław Maszluch
W 2008 r. wydana została płyta zespołu “Oj, tam w Mokrym…”
Zobacz stronę zespołu na Facebooku.
Strona zespołu: http://www.oslawiany.com/