Święto Kultury nad Osławą – od 1992 r.
Wydarzenie od 1992 r. organizuje ZUwP Koło w Mokrem, w ostatnich latach we współpracy ze Stowarzyszeniem „Baladhora” i Sołectwem wsi Mokre oraz przy pomocy finansowej Gminy Zagórz. Gospodarzem imprezy od lat jest też lokalny zespół artystyczny – „Osławiany”.
Impreza rokrocznie gromadzi miłośników ukraińskiej muzyki, pieśni i tańca. Dla lokalnej społeczności pochodzenia ukraińskiego przedsięwzięcie jest od lat bardzo ważnym elementem tożsamości kulturowej i narodowej. Dzięki przedsięwzięciu mieszkańcy co roku goszczą „u siebie” wielu artystów i zaproszonych gości, którzy posługują się wspólnym językiem – ukraińskim (zarówno w jego literackiej formie, jak i w lokalnych odmianach). Jest to także znakomita okazja do zaprezentowania tradycji rodzinnych – miłości do muzyki, śpiewu, ludowych obrzędów. Na program tej imprezy plenerowej składają się występy sceniczne – wokalne i taneczne, a także zabawa taneczna.
W trakcie „Święta Kultury nad Osławą” można usłyszeć wspólne śpiewanie oraz zaobserwować ogromne zainteresowanie ze strony widzów szczególnymi częściami programu, w który wplecione były elementy kultury pogranicza regionalnych grup Łemków, Bojków. Prezentowano również kulturę Ukraińców (z różnych regionów Ukrainy) oraz polską. Różnorodność prezentowanych tradycji i bogactwo kultur sprawiają, że każdego roku widzowie licznie powracają do Mokrego. Zarówno wśród widzów jak i wśród występujących znaleźli się przedstawiciele kilku pokoleń – od małych dzieci po osoby wiekowe. Dzięki ponadpokoleniowemu charakterowi realizowana była w praktyce podstawowa
misja zadania – przekazywanie kultury oraz języka następnym pokoleniom.
Realnym wskaźnikiem realizacji tej misji w praktyce jest m.in. stała działalność w Mokrem aż trzech ukraińskich zespołów folklorystycznych przedstawiających 3 grupy wiekowe.
Wydarzeniu towarzyszą: degustacja lokalnych potraw, kiermasz wyrobów ludowych (m.in. wyszywanek, naczyń z ornamentami), wystawa prac lokalnych twórców.