Promujemy kulturę ukraińską i rozwijamy tożsamość kulturalną członków naszej mniejszości. Organizujemy wydarzenia kulturalne, warsztaty, wspieramy działalność zespołów artystycznych.
W swoich działaniach czerpiemy z bogactwa różnorodności kultury ukraińskiej i kultury pogranicza. Twórczość działających przy Związku zespołów to zróżnicowany repertuar muzyczny w języku ukraińskim lub w dialektach regionalnych, w tradycyjnej manierze wykonawczej, ale i we współczesnych aranżacjach, tańce z różnych regionów Ukrainy bądź z terenów pogranicza.
Identyfikujemy się z ukraińską kulturą w jej tradycyjnych i innowacyjnych wymiarach. Organizowane przez nas wydarzenia to zarówno Noc Iwana Kupały, nawiązująca do dawnych obrzędów, jak i JarmaRock FEST – festiwal młodzieżowy prezentujący współczesne i eksperymentalne podejście do ukraińskiej kultury.
Działamy na rzecz polsko-ukraińskiego pojednania, uczestniczymy w inicjatywach na rzecz dialogu.
Od lat 90. kiedy byliśmy jednym z organizatorów seminariów historycznych, które zaowocowały serią wydawniczą “Polska-Ukraina: trudne pytania”, inicjujemy kolejne tego typu przedsięwzięcia i angażujemy się w nie .
W sprawach ważnych i trudnych występujemy z oświadczeniami lub odezwami, zapraszamy do rozmów i dyskusji podczas organizowanych przez nas wydarzeń.
Dążymy do wzajemnego szacunku między narodami ukraińskim i polskim, i przezwyciężania uprzedzeń, dlatego reagujemy na akty agresji skierowane przeciwko społeczności ukraińskiej: fizyczne – dewastacje ukraińskich upamiętnień i mogił oraz słowne – agresywne i ksenofobiczne wypowiedzi na forach internetowych i w mediach.
Dbamy o zachowanie tożsamości, pamięć o przeszłości i ridnych zemlach. Wydarzeniem szczególnym dla naszej społeczności jest akcja “Wisła” 1947 roku.
Jedną z okazji do upowszechniania wiedzy i pamięci o istotnych dla nas wydarzeniach i miejscach są rocznice. Organizujemy uroczystości poświęcone akcji “Wisła”, pamięci więźniów obozu w Jaworznie, pamięci ofiar, a także dyskusje tematyczne, przygotowujemy i wydajemy publikacje bądź wystawy.
Odwiedzamy ridni zemli – nasze małe ojczyzny, ziemie naszych przodków, włączamy się w akcje porządkowania cmentarzy.
Włączamy się też w ogólnoukraińskie święta i dni pamięci – Dzień Niepodległości, rocznice rozpoczęcia Rewolucji Godności, Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu w Ukrainie.
Naszą misją jest wychowywanie kolejnych pokoleń Ukraińców w Polsce, dlatego wiele działań kierujemy do dzieci i młodzieży.
Inicjujemy punkty nauczania języka ukraińskiego i wspieramy działalność szkół z dodatkowym językiem nauczania – ukraińskim (choćby poprzez organizację zajęć dodatkowych czy wsparcie działających przy tych instytucjach zespołów). Ponadto, organizujemy warsztaty, obozy edukacyjne i wypoczynkowe w czas ferii zimowych czy wakacji.
Prowadzimy działania edukacyjne by upowszechniać wiedzę o mniejszości ukraińskiej w Polsce, naszej kulturze i historii. Organizujemy wystawy, warsztaty, prelekcje, spotkania tematyczne i bardziej złożone projekty edukacji międzykulturowej.
Spotkania integracyjne są dla naszej społeczności wyjątkowo ważne. Dlatego w różnych regionach Polski koła i oddziały Związku tworzą miejsca i okazje do spotkań, by budować więzi między członkami społeczności i kultywować jej tradycje.
W prowadzonych przez koła i oddziały Związku “domiwkach” organizowane są spotkania tematyczne, okolicznościowe i … bez okazji. Bycie razem, wspólne śpiewanie i rozmowa od lat były i pozostają dla nas istotnym elementem budowania społeczności. Spotkania w “domiwkach” to też często pierwszy krok do aktywnego włączania się młodzieży w działania naszej społeczności.
W “domiwkach” i innych lokalizacjach organizowane są spotkania wigilijne, integracyjne spotkania noworoczne (tzw. Małanki) czy wieczory szewczenkowskie. Takie spotkania pomagają nam pozostawać w kontakcie.
Zadania dofinansowane ze środków dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2025 r.
Działalność bieżąca Związku Ukraińców w Polsce
Działalność Ośrodków Kultury Ukraińskiej
Czasopisma ZUwP
Działalność zespołów artystycznych
Dziecięce Festiwale i Konkursy
Spotkania na pograniczu
49. JarmaRock FEST
Projekty zrealizowane w 2024 r. :
Zadania dofinansowane ze środków dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2024 r.
Działalność bieżąca Związku Ukraińców w Polsce
Działalność Ośrodków Kultury Ukraińskiej
Wydawanie tygodnika „Nasze Słowo” w 2024 r.
Chóry i Zespoły Artystyczne
Dziecięce Festiwale i Konkursy
Wydanie rocznika Almanach Ukraiński 2025
Spotkania na pograniczu
48. JarmaRock FEST
Monitoring przestępstw z nienawiści wobec społeczności ukraińskiej w Polsce
Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji
Projekty zrealizowane w 2023 r. :
Zadania dofinansowane ze środków dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2023 r.
Działalność bieżąca Związku Ukraińców w Polsce
Działalność Ośrodków Kultury Ukraińskiej
Wydawanie tygodnika „Nasze Słowo” w 2023 r.
Chóry i Zespoły Artystyczne
Dziecięce Festiwale i Konkursy
Wydanie rocznika Almanach Ukraiński 2024
Spotkania na pograniczu
47. JarmaRock FEST
„Wsparcie dzieci i młodzieży z Ukrainy z doświadczeniem uchodźczym w Polsce poprzez zapewnienie im dodatkowej oświaty, integracji i wypoczynku”
„Monitoring mowy nienawiści skierowanej przeciwko narodowi ukraińskiemu”
Projekt realizowany dzięki wsparciu Funduszu Rozwoju Społeczności Światowego Kongresu Ukraińców
„Monitorowanie mowy nienawiści, praktyk dyskryminacyjnych oraz przestępstw wobec mniejszości ukraińskiej i migrantów ukraińskich w Polsce oraz działania prawne z tym związane.” – Projekt jest finansowany w ramach programu Demokracja w Działaniu Fundacji im. Stefana Batorego.
„”Koordynacja działań wolontariuszy oraz innych działań na rzecz uchodźców” – Projekt finansowany z Funduszu Solidarności z Ukrainą, Fundacji im. Stefana Batorego.
„Wsparcie organizacyjne dla działań na rzecz uchodźców z Ukrainy”
Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.”
Zadania dofinansowane ze środków dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2022 r.
Działalność bieżąca Związku Ukraińców w Polsce w 2022 r.
Działalność Ośrodków Kultury Ukraińskiej w 2022 r.
Wydawanie tygodnika „Nasze Słowo” w 2022 r.
Chóry i Zespoły Artystyczne
Dziecięce Festiwale i Konkursy
Program edukacji dzieci i młodzieży
Wydanie rocznika Almanach Ukraiński 2023
Spotkania na pograniczu
Jubileusze 50-lecia Chóru „Żurawli” i ZPiT „Osławiany”
Ogólnopolskie obchody 75. rocznicy akcji „Wisła”
46. JarmaRock FEST
Zadania dofinansowane ze środków dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2021 r.
Działalność bieżąca Związku Ukraińców w Polsce w 2021 r.
Działalność Ośrodków Kultury Ukraińskiej w 2021 r.
Wydawanie tygodnika Nasze Słowo w 2021 r.
Wydanie rocznika Almanach Ukraiński 2022
Chóry i Zespoły Artystyczne
30-lecie działalności Związku Ukraińców w Polsce
Program edukacji dzieci i młodzieży
Dziecięce Festiwale i Konkursy
Spotkania na pograniczu
Roboty budowlane, instalacyjne na parterze budynku Narodnego Domu