Spotkania integracyjne są dla naszej społeczności wyjątkowo ważne. Dlatego w różnych regionach Polski koła i oddziały Związku tworzą miejsca i okazje do spotkań, by budować więzi między członkami społeczności i kultywować jej tradycje.
W prowadzonych przez koła i oddziały Związku “domiwkach” organizowane są spotkania tematyczne, okolicznościowe i … bez okazji. Bycie razem, wspólne śpiewanie i rozmowa od lat były i pozostają dla nas istotnym elementem budowania społeczności. Dlatego np. w Gdańsku odbywają się coniedzielne spotkania integracyjne pod hasłem “Domiwka Cafe” a w Przemyślu w Domu Ukraińskim odbywają się spotkania “Klubu rodzinnego”..
Poszczególne lokale, w których działają “domiwki” są własnością Związku (Elbląg, Giżycko, Mokre, Przemyśl, Szczecin, Trzebiatów, Warszawa, Zielona Góra) lub są przez nas wynajmowane (m.in. Gdańsk, Olsztyn, Koszalin, Bytów, Lębork, Legnica, Słupsk, Gorzów Wielkopolski, Miastko).
W niektórych miejscowościach wspólnie korzystamy z pomieszczeń, które należą do Cerkwi Greckokatolickiej. Każdy z ośrodków realizuje własne programy dostosowane do potrzeb, możliwości oraz potencjału lokalnej społeczności ukraińskiej, bądź też specyfiki i zainteresowania kulturą ukraińską w danym regionie.
W “domiwkach” i innych lokalizacjach organizowane są spotkania mikołajkowe, wigilijne (kutie), integracyjne spotkania noworoczne (tzw. Małanki) czy wieczory szewczenkowskie.
Każde z nich to spotkanie, pomagające nam pozostawać w kontakcie.
Wieczory szewczenkowskie to ważne dla Ukraińców coroczne wydarzenie, organizowane w wielu miejscach w Polsce, upamiętniające życie i twórczość ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki. Wieczory przyjmują różny charakter, są organizowane przez różne pokolenia, mogą to być większe koncerty z udziałem artystów z Ukrainy lub nieduże lokalne przedsięwzięcia opierające się o potencjał twórczy mniejszości ukraińskiej.
Oprócz spotkań i koncertów w “domiwkach” organizowane są też projekty społeczne. Poniżej opis kilku przykładowych inicjatyw.
ZUwP Koło w Bytowie realizował projekt Klub seniora “Samopomoc”, w ramach którego do “domiwki” zapraszani byli seniorzy z ukraińskiej społeczności z Bytowa i okolicy. W “domiwce” mieli możliwość brania udziału w kursach komputerowych (nauka obsługi komputera i korzystania z internetu, pozwalająca m.in. na załatwianie spraw przez internet, ale też kontakty z rodziną z zagranicy), poradach prawnych i konsultacjach, zajęciach florystycznych. Odbywały się też spotkania, podczas których zapisywano wspomnienia seniorów nt. ich wsi pochodzenia (sprzed wysiedlenia). Jak podkreślali sami seniorzy – wszystkie spotkania były bardzo wartościowe, ale równie cenna była sama możliwość wyjścia z domu i spotkania z rówieśnikami.
Również w czasie pandemii szczególną opieką staramy się otoczyć seniorów. Na przykład w Przemyślu z okazji Świąt Wielkanocnych wolontariusze ZUwP upiekli 40 „pasek” (tradycyjnych wypieków wielkanocnych) i rozdali seniorom w społeczności. W grudniu 2020 r. została zorganizowana ogólnopolska akcja „Mikołaj dla seniora”, w ramach której starsi członkowie naszej społeczności otrzymali nie tylko prezenty, ale też przygotowane przez najmłodsze pokolenie kartki świąteczne czy pierniczki.