Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski – nie tylko obywateli, nowością tego spisu jest również fakt, że odbywa się on głównie online.
Czym jest spis powszechny?
Spis ludności to – jak podaje Encyklopedia PWN – podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium.
Jest to główne źródło informacji nt. narodowej, etnicznej czy religijnej różnorodności kraju. To badanie, które odbywa się raz na 10 lat. Dla nas to możliwość policzenia się – rejestracja liczebności osób ukraińskiego pochodzenia w trakcie spisu jest o tyle istotna, że informacje te są wykorzystywane przez instytucje państwowe do podejmowania decyzji, planowania działań i budżetów na rzecz wsparcia mniejszości narodowych i etnicznych oraz religijnych a także cudzoziemców mieszkających w Polsce.
To, czy policzą nas wszystkich, zależy także od nas. Nie odkładajmy zatem udziału w spisie na ostatni moment. Nie bójmy się zaznaczyć swojej tożsamości narodowej, etnicznej czy religijnej.
Jak dokonać spisu?
Udział w spisie można (a nawet trzeba) wziąć poprzez stronę internetową: https://spis.gov.pl/. Spis online to po prostu wypełnienie dostępnej w internecie ankiety. Można to zrobić z dowolnego miejsca, na wypełnienie całego formularza powinno wystarczyć ok. 20 minut, jednak warto zawczasu przygotować sobie wybrane dane – choćby te dot. mieszkania, w którym zamieszkujemy.
Warto zawczasu zapoznać się z pytaniami, na które będziemy udzielać odpowiedzi, można to zrobić tutaj https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/
Wśród pytań są i te o przynależność narodową czy etniczną oraz o język codziennej komunikacji. Warto pamiętać, że możemy wskazać dwie narodowe/etniczne przynależności a więc, na przykład, wskazać narodowość ukraińską oraz polską, lub wskazać – obok narodowości – tożsamość etniczną – bojkowską, łemkowską itd.
W następnym pytaniu jesteśmy proszeni o wskazanie jakim językiem posługujemy się w domu – tu możemy wskazać, czy posługujemy się ukraińskim i polskim, czy tylko ukraińskim.
Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub telefonicznie na infolinii spisowej, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie lub podczas wywiadu bezpośredniego. Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99.
Szczegółowe instrukcje dot. spisu powszechnego (w jęz. polskim i ukraińskim) są dostępne na stronie: https://spis.gov.pl/najczesciej-zadawane-pytania/
Czy spis online jest bezpieczny?
Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w odrębnych ustawach. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia. W ciągu ponad 100-letniej historii GUS nie zanotowano naruszenia zasady poufności takich danych.
Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy jest obowiązkowy, obowiązek spisowy oznacza również że wszyscy mieszkańcy Polski – w tym migranci z Ukrainy – powinni wziąć udział w spisie. W trakcie spisu nie pojawiają się pytania o podstawę (a więc i legalność) pobytu.
Sprawdź artykuł organizacji Panoptykon, zajmującej się prywatnością i bezpieczeństwem w sieci nt. bezpieczeństwa spisu online.
Ile mam czasu na spis?
Spis powszechny trwa do 30 września 2021 r. Należy jednak pamiętać, że już otwarty (rozpoczęty, tj. z wypełnionymi danymi identyfikacyjnymi) formularz spisowy musi być ukończony w ciągu 14 dni.
Spisz się sam/sama i pomóż bliskim!
Więcej informacji na stronie https://spis.gov.pl/