Zapraszają
Związek Ukraińców w Polsce
oraz
Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia
16 marca, godz. 18.00
Sala Fundacji im. Stefana Batorego
ul. Sapieżyńska 10 A
W dyskusji biorą udział: Iza Chruślińska, Konstanty Gebert, Mirosław Skórka, Piotr Tyma
Prowadzenie: Adam Szostkiewicz
Ze wstępu Pawła Smoleńskiego: „Lektura tej książki staje się wyprawą o wiele głębszą i pełniejszą, niż inne podejmowane wcześniej, w ukraińsko-polski świat , w której wnikliwie i poruszająco rozmawiają Piotr Tyma i Iza Chruślińska, stwarzając Ukraińcom w Polsce, rzadką, możliwość opowiedzenia o sobie z perspektywy własnej społeczności.”
Kim są Ukraińcy z Polski? Jaka jest ich historia i losy? Jaka jest ich tożsamość i co ją kształtowało w okresie PRL i kształtuje nadal? Jakie wyzwania stawia przed nimi dzisiejsza sytuacja polityczna w Polsce? Jaki jest ich wkład w budowanie demokratycznej Rzeczypospolitej? Wreszcie, czym dla nich jest Ukraina?
Książka „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą” przynosi odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Książka powstała z troski o to, by zgodnie z bliskim mi etosem, który wyznawał Jacek Kuroń, po 1989 roku postrzegać i uznawać Ukrainki oraz Ukraińców z Polski jako pełnoprawne obywatelki i obywateli, a ich dramatyczna historia z II RP, PRL i III RP, aby stanowiła również część historii Polski – mówi Iza Chruślińska, autorka książki.
– Książka adresowana jest do czytelnika otwartego na poznanie rzeczywistości, o której w Polsce nadal się mało mówi i pisze. Do czytelnika gotowego na ekscytującą podróż po historycznym pograniczu polsko-ukraińskim, oraz po meandrach współczesnych wydarzeń mających odniesienie zarówno do Polski, jak i Ukrainy.
„Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą” wydało właśnie gdańskie wydawnictwo Słowo/obraz terytoria wraz z Fundacją Terytoria Książki. Patronaty medialne nadały: Radio Tok Fm, Przegląd Polityczny, portal NEW oraz Nasze Słowo.
***
Iza Chruślińska – publicystka, od drugiej połowy lat 90. XX wieku działa na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego, promocji Ukrainy w Polsce, mniejszości ukraińskiej, związana ze środowiskiem Związku Ukraińców w Polsce, kijowskim środowiskiem „Ducha i litery”, publikuje w prasie,
autorka książek poświęconych tematyce ukraińskiej i relacji polsko-ukraińskich wydanych w Polsce i Ukrainie, członkini ukraińskiego oddziału PEN Club.
Konstanty Gebert –tłumacz, dziennikarz żydowskiego pochodzenia, z wykształcenia psycholog, nauczyciel akademicki, od 1989 do 2022 roku, wieloletni publicysta dziennika „Gazeta Wyborcza”. W 2011 został dyrektorem warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Wchodzi w skład Komitetu Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Autor wielu publikacji i książek, w tym wydanej w 2022 r. nagrodzonej nagrodą im. Beaty Pawlak książki „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”.
Mirosław Skórka – działacz ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce. Od 2021 prezes Związku Ukraińców w Polsce. Od 2013 roku jest dyrektorem programu Study Tours to Poland. Współinicjator odrodzenia w Polsce Ukraińskiej Organizacji Skautowej Płast. Członek
Ukraińskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce. Redaktor wydania i tłumacz dzieł Metropolity Andrzeja Szeptyckiego na język polski. Autor artykułów nt. historii i relacji polsko-ukraińskich.
Piotr Tyma – wieloletni lider mniejszości ukraińskiej w Polsce, prezes Związku Ukraińców w Polsce (2006–2021), historyk z wykształcenia, członek Komisji Praw Człowieka Światowego Kongresu Ukraińców oraz Komisji Wspólnej Rządu Mniejszości Narodowych i Etnicznych, autor reportaży telewizyjnych poświęconych tematyce polsko-ukraińskiej, współautor z Izą Chruślińską dwóch książek: „Wiele twarzy Ukrainy” (2005) oraz „Diałohy porozuminnia. Pro ukrajinśko-jevrejśki vzajemyny” (Kijów 2010).
Adam Szostkiewicz – dziennikarz i publicysta. Od 1988 do 1999 pracował w „Tygodniku Powszechnym”. W 1999 przeszedł do „Polityki”, gdzie publikuje na tematy międzynarodowe, a także społeczno-religijne. Był wykładowcą dziennikarstwa w Collegium Civitas w Warszawie. Członek, polskiego oddziału PEN Clubu oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. W 2006 otrzymał Medal im. Mordechaja Anielewicza za działalność w zwalczaniu ksenofobii i antysemityzmu oraz utrwalaniu tolerancji.
***
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach zadania pn. «Działalność Ośrodków Kultury Ukraińskiej”» z programu „Działalność zmierzająca do ochrony, zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości ukraińskiej”.