Sąd Okręgowy w Warszawie VIII Wydział Karny wyrokiem w sprawie XVIII K 6/20 (zmieniony wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie, II AKa 212/20) skazał autora wpisów zamieszonych w serwisie społecznościowym facebook za:
– wpis o treści ,,Znajdzie się kij na (…) ryj”, uznając, że wpis stanowi przestępstwogroźby bezprawnej wobec grupy ludności narodowości ukraińskiej z powodu jej przynależności narodowej (art. 119 § 1 kk),
– wpisy zawierające słowa ,,swołocz, stepowa swołocz, chazarska swołocz, hołota, parch”, uznając, że wpisy stanowią przestępstwo publicznego znieważania grupy ludności narodowości ukraińskiej i poszczególne osoby z powodu ich przynależności narodowej (art. 257 kk).
Autorowi wpisów Sąd wymierzył karę łączną m.in. 7 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat tytułem próby.
Sprawa wszczęta na skutek zawiadomienia ZUwP.
Sąd Apelacyjny w Warszawie w uzasadnieniu wyroku wyjaśnił:
,,Określając osoby tej narodowości „swołoczą”, „hołotą”, „parchem” i różnymi pochodnymi tych zniewag, sprawca okazywał oczywistą wobec nich pogardę, a wyrażane przez niego groźby stanowiły przemoc werbalną, obliczoną na eskalację napięć na tle narodowościowym aż do przemocy fizycznej, zapowiedź której groźby te wprost zawierały…
… wpisy o treści „znajdzie się kij na (…) ryj” stanowiły groźbę motywowaną dyskryminacją osób narodowości (…) z powodu przynależności narodowej, a cytowane w apelacji określenia były przejawem powodowanej ksenofobią słownej napaści (zniewagami) na te osoby…
[Oskarżony] … swoją pogardę okazywał nawet w sposobie pisania nazwy własnej państwa i jego obywateli małą literą (…) ubolewając, że przesiedleni w ramach akcji (…) kształcili w Polsce swoje dzieci, a „dziś zajmują większość ważniejszych urzędów w Polsce.
…sama treść zakwestionowanych wpisów, w kontekście, w jakim były zamieszczane, nie pozostawia wątpliwości, że stanowiły one przejaw postawy oskarżonego, polegającej na dehumanizacji całego narodu…
Wyjaśnienie przez oskarżonego, że nie obrażał narodu (…) tylko (….) ideologię (…) nie wytrzymuje konfrontacji z oczywistą wymową jego komentarzy…
Oskarżony wszak konsekwentnie i stanowczo, w powtarzalny sposób propagował na przestrzeni kilku lat mowę nienawiści wobec osób narodowości (…) wyłącznie ze względu na ich narodowość…
…oskarżony wpisywał się w tworzenie stereotypów negatywnych, dyskredytujących z założenia osoby narodowości (…), co stanowi o wysokiej społecznej szkodliwości jego czynów, prowadzących do stygmatyzacji, a dalej do dyskryminacji tej grupy narodowościowej. W szczególności, swoimi wypowiedziami oskarżony budował poczucie wrogości, imputując ją U. i transponując na potencjalnych odbiorców publikowanych treści…
Wolność słowa kończy się tam, gdzie to słowo zaczyna naruszać prawa chronione innego podmiotu…”
Z pełną treścią wyroku można zapoznać się na Portalu Orzeczeń Sądów Powszechnych tutaj >>
http://orzeczenia.waw.sa.gov.pl/content/$N/154500000001006_II_AKa_000212_2020_Uz_2021-04-21_002
Jeżeli zetkniesz się z mową nienawiści, poinformuj nas wysyłając link do strony www lub screen na adres email: monitoring@ukraincy.org.pl
Якщо Ви зіткнулись з мовою ворожнечі повідомте наc на електронну пошту: monitoring@ukraincy.org.pl